Ağız Yaralarına Bitkisel Reçeteler

Ağız yaraları için bitkisel çözüm yolları

– Üzüm: 40 gram kuru üzüm ile 25 gram anasonu karıştır. Üzerine de 100 gram bal ekle. Bu karışımı yaranın olduğu yere sür ve beklet. Bu karışımı yemeniz de ağız yaraları için etkili bir yoldur. Ancak üzüm, anason ve bal karışımını yemeden önce paça ve kaymak yemeniz ve ardından da yumurta yemeniz gerekmektedir. Paça ve yumurta ikilisi ağır yaraları iyileştirmek için ideal gıdalardan biridir.

– Hatmi: 30 gram hatmiyi 1 litre suda kaynat. Bu karışım ile gargara yap. Gargara ile ağzınızda bulunan yaralar ve iltihaplar geçecektir.

– Böğürtlen yaprağı: 200 gram kadarını 1 litre suda kaynatın. Bu su ılık bir hale gelince de bu suyla gargara yapın. Bu işlem ağız yara ve iltihaplarınıza iyi gelecektir.

– Şeker kamışı: 200 gram şeker kamışı ile mercimeği karıştırın. Üzerine de unnab ekleyin. Bunları bir güzel kaynatın. Bu karışımı dut şarabı ile bir güzel karıştırın. Bu su ile gargara yapın. Bu işlem diş diplerinde bulunan yaralara ve iltihaplara iyi gelecektir.

– Kavun: Yaz ayları da yaklaşırken kavunsuz olmaz dedik. Kavun yemek ağız ve yaraları iyileştirir, ayrıca da iltihaplara iyi gelir. Kavun yiyin.

Bu reçeteler dışında başka reçetelere de uyabilirsiniz. Aktara soracağınız reçeteler de ağız yaralarınıza iyi gelecektir. Yukarıda saydığımız bitkilere alerjiniz varsa bu bitkileri kullanmayınız. Lütfen doktorunuza ya da bitki uzmanınıza danışarak bu bitkileri alınız. Mide rahatsızlıklarınız yoksa çiğ olarak önerdiğimiz gıdaları da yiyebilirsiniz. Siz reçetelerimizi uygulayın ama bunları uygularken de dediğimiz uyarıları dikkate alın.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir