Akrep Sokmalarında Yapılması Gerekenler

Akrep bilindiği üzere zehirli böcekler grubunda yer alan bir hayvandır. Akrep isim itibariyle farklı bir hayvan türü olarak anılsa da aslında kendisi böcektir. Sıradan böceklerden tek farkı kıskaçları ve zehirli kuyruğu olmasıdır.

Akrepler birkaç türlüdür. Bunların en zehirli olanı siyah olanları ve kuyruğunda 6 boğum olanlarıdır. Akrepler genelde insanlara zarar vermezler. Ancak kendisi için tehlike sezinlediği zaman saldırabilir.

Akrepler yuvalarına ve çocuklarına çok sadıktırlar. Yetişkin bir anne yavrularını doğurduktan sonra sırtına alır ve sırtında taşır. Eğer yavrulardan birçoğu çıktı ama bir tanesi annesinin sırtına çıkamadıysa onu diğer canlılara yem etmemek için oturur kendisi yer. Akrep bu huyları da canlılar dünyasının en gizemli hayvanlarından biridir.

Akrep görüntüsüyle irkilme hissi uyandırır. Her ne kadar biz insanlar akreplerden daha güçlü olsak da yine de zehiri korkutmaya yeter. Akrep sokmaları kuvvetli lokal tepkime meydana getirir ve kişilerde havaleye bile neden olabilir. Akrebin soktuğu yerde morarma, iltihaplanma, kızarıklık ve ödem meydana gelir.

Akrep sokmasında yapılması gereken ilk şey sokulan bölge hareket ettirilmez ve kişi yatar pozisyonda acil servisi bekler. Yaranın olduğu yere soğuk uygulama yapılmalı ve kan dolaşımının engellenmesi için bandaj uygulaması yapılmalıdır.

Yaralı bölgeye herhangi bir işlem uygulanmadan en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Yara ile oynanmamalı ve yara kurcalanmamalıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir