Bebeğiniz Emmeyi Reddediyorsa

Bebekler farklı nedenlerle emmeyi reddedebilirler. İşte o nedenler..

– Bebekler hiç emmek istemeyebilir ya da zayıf emme gösterebilir. Emerken ağlayabilir ve tek bir memeyi emmek istemeyebilir. Bu duruma ağrı, hastalık ve emzirme tekniğindeki sorunlar neden olmaktadır. Ayrıca annenin kullandığı ilaçlar ve bebeğin üzülmesine yol açan durumlar olabilir.

– Bebek hastayken emmeyi reddedebilir. Güçsüzleşebilir ve reddedebilir.

– Bebeklerin burnu tıkalıysa emmeyi reddebilir çünkü hem emerken hem de ağzını açarak hava alması gerekmektedir. Bebek bu konuda tam donanımlı olmadığı için zorlanabilir ve emmeyi reddedebilir.

– Bebekler diş çıkardıklarında ya da ağzında pamucak çıktıysa emmeyi reddebilir. Anneye verilen antidepresanların etkileri nedeniyle anne sütünün tadı ve kalitesi bozulduğu için de bebekler emmeyi reddebilirler.

– Memeyi yanlış tutmak ya da biberona erken geçmek de emmeyi reddetmek için nedendir. Bebeğin emzik kullanması ve tıkalı meme sorunu da bebeğin emmeyi reddetmesi nedenleri arasında yer almaktadır.

– Bazen bebekler memeyi ararken bunu anneler reddetme olarak algılayabilir ve anneler bebeği emzirmeyebilir. Bu duruma tıpta yalancı ret denmektedir. Bu esnada anne sakin olmalı ve bebeğin memeyi bulmasını bekleyerek onu bu durumdan mahrum etmemesi gerekmektedir.

– Bebekler hasta ve emmek istemiyorsa süt sağılarak da verilebilir. Bebekler sakin ortamda emzirilmelidir.

– Bebeklerin ağzında meydana gelen pamucaklar tedavi ettirilmezlerse bebek sütten kesilebilir.

– Anne bebeği ile tensel temas mutlaka sağlanmalı ve anne gerekiyorsa işinden izin almalıdır. Bebeğin anne ile bağı kesilmemelidir. Eğer anne ile bebeğin bağı kesilirse o zaman bebek de sütten kesilir.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir