Bebeklerin Emzirme Yaşı

Bebeklerin emzirme dönemleri

– Bebekler ilk 6 sadece anne sütü içmelidir. Su bile içirilmemelidir. Su ek beslenme ile verilmeye başlanmalıdır.

– Anne sütü ek gıdalara başlandıktan sonra da verilmeye devam edilmelidir. Ek gıdanın başlaması demek anne sütünün durdurulması demek değildir. Bebeğiniz hem ek gıdadan yararlanabilir hem de anne sütüne kaldığı yerden devam edebilir.

–  Bebekler ilk aydan 2 yıla kadar emzirilirler.

– Doğum sonrası bebek hemen emzirilmelidir. Bebeğin karnı doğar doğmaz doyurulmalıdır. Bebek doğum sonrasında anne ile aynı odada bulundurulmalıdır. Anne bebeğini sık aralıklarla beslemelidir.

– Doğum sonrasında anne ile bebek hızlı bir şekilde bir araya gelmelidir. Anne bebeğini ne kadar sık aralıklarla doyurursa bebeğin anne sütüne alışması o denli çabuk olur.

– Bebek doğduktan sonra bebeğe şekerli su verilmemelidir. Bebek önce anne sütüne alışmalıdır. Bir tek gıda olarak onu görmelidir. Bebek sütü çocukları enfeksiyonlara karşı korur. O nedenle bebeği süt dışında başka gıdalarla beslemeniz bebeğinizi enfeksiyonlara karşı savunmasız yapacaktır.

– Anne sütü bebek için ilk ve tek beslenme gıdası olmalıdır. Bebeğin ilk 6 ayında anne sütünden başka birşey içirilmemesi gerekmektedir.

– Bebeklerin ağzında pamucak çıkması durumunda bebekler sütten soğuyabilir. Bu esnada da doktor kontrolünde bebeğinize besleyici ek gıdalar verebilirsiniz.

– Böyle bir durum yokken bebeğinizi anne sütünden kesmemelisiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir