ÇOCUKLARI GÜNEŞTEN NASIL KORUMALI?

Güneş, sağlık için gerekli olan bir doğal kaynaktır. Ancak güneşle temas doğru biçimde kurulmadığında birçok sorunun da sebebi olabilmektedir. Özellikle çocukların güneşin zararlı etkilerinden korunmaları için dikkatli olunmalıdır.

Çocukları Güneşten Korumanın Yolları

Özellikle yaz aylarında güneşin olumsuz etkileri, çocukların sağlığını tehdit edebilmektedir. Bu nedenle, çocuklar yaz aylarında, sabahın çok erken saatlerinde ve akşamüzeri saatlerde dışarı çıkarılmalıdır. Güneşin en yakıcı olduğu öğlen saatlerinde çocukların dışarı çıkması ve güneşe doğrudan maruz kalması sakıncalıdır. Bu kural yetişkinler için de geçerlidir. Çocuklar güneşe çıkarılırken, cilt yapılarına uygun olan ve gereken faktörde çocuk güneş kremleri sürülmelidir. Bu kremler, denize ve havuza girmesi halinde, yeniden sürülmelidir. Çocukların güneşe çıktıklarında mutlaka başlarında şapka bulunmalıdır. Bununla beraber, güneş gözlüğü de kullanılırsa iyi olacaktır.

Günümüzde çocuklar için üretilen son derece sağlıklı güneş gözlükleri vardır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey, satılan ucuz gözlüklerden kaçınmaktır. Bu gözlüklerin koruyuculuğu bulunmaz ve çocukların gözlerine de zarar verebilirler. Bu nedenle sertifikalı güneş gözlüklerinden satın alınmalıdır. Çocukların denize veya havuza girecekleri saatler, öğle saatleri olmamalıdır. Özellikle denize giren çocukların çıktıktan sonra hafif bir duş almaları doğru olur. Vücutta kalan deniz tuzu, güneş ışınları ile birleştiğinde yakıcı bir etki bırakabilir.

Ciltte yanıkların oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle deniz sonrası, tekrar denize girilecek bile olsa aradaki zamanda duş ve kremleme yapılmalıdır. Seçilen güneş kremi de muhakkak sertifikalı ve sağlıklı bir ürün olmalıdır. Yetişkinlerin güneş koruma kremleri çocuklar için uygun değildir. Çocukların ciltleri çok daha hassas yapıdadır. Onlara özel kremler kullanılmalıdır. Güneşten koruyan kremlerin kullanımı sadece yaz aylarına has değildir. Çocukların diğer mevsimlerde de güneşin zararlarından korunmaları için uygun faktörde kremler kullanılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir