Hangi salata kaç kalori

Salatalar yerine göre vitamin, yerine göre de yağ ve kalori deposu olabilirler. Salata seçiminize dikkat edin.

Kafamızda diyetle özdeşleştirdiğimiz ilk şeylerden biri herhalde salatadır. Oysa salatayı nasıl yediğiniz daha önemli bir konu. Mesela mayonezli, yağlı soslar ve peynirli salatalar en az bir Big Mac kadar çok kalori içerebilir. Öte yandan, eğer seçiminizi iyi yaparsanız, salatanızın bol vitaminli ve düşük kalorili olmaması da işten bile değil. İsterseniz salatalara şöyle bir göz atalım…


Waldorf salatası

250 gr’lık bir kapta 490 kalori ve 40 gr yağ bulunur.

Mayonez, bu salatada kullanılan temel malzemelerdendir. Bu nedenle 250 gramlık bir kapta yiyeceğiniz Waldorf salatası, bir kadının günlük ihtiyacı olan toplam yağ miktarının yarısından çoğunu içerir. Salatanın iyi yanlarından biri, içerdiği cevizdir. Ceviz, doymamış yağ içerdiğinden kolesterolün düşürülmesine katkıda bulunabilir. Salatada ayrıca elma ve kereviz de bulunur ki, C vitamini açısından fazla zengin değildirler.

Patates salatası
250 gr’lık bir kapta 550 kalori ve 45 gr yağ bulunur.

Patateste bulunan karbonhidrat enerji verir ama bu salatadaki kalorilerin çoğunun suçlusu gene mayonezdir (her kapta yaklaşık 2 çorba kaşığı dolusu mayonez kullanılır). Düşük kalorili mayonez daha iyi bir seçenek olsa da, yağ oranı gene de yüzde 10-15 olacaktır. İçinde fazlaca yeşillik bulunmadığından C vitamini de azdır.

Sezar salatası
250 gr’lık bir kapta 550 kalori ve 45 gr yağ bulunur.

İyi yanları tavuk ve yeşillikten kaynaklanan protein, demir ve C vitaminidir. Ancak gene de içerdiği bol miktardaki yağ, bu iyi yönleri gölgede bırakmaya yeter.

Coleslaw
250 gr’lık bir kapta 362 kalori ve 31 gr yağ bulunur.

Araştırmalar, lahananın özellikle de kolon kanserine karşı önleyici etkisi olduğunu gösteriyor. Ancak lahana coleslaw içinde kullanıldığında, ilave edilen bol miktardaki mayonez nedeniyle yağ miktarı da artmış oluyor. Bu nedenle az yağlı mayonez kullanmak daha sağlıklıdır.

Nisuaz salatası
250 gr’lık bir kapta 413 kalori ve 21 gr yağ bulunur.

Biber, domates ve maydanoz içeren bu salata C vitamini ve antioksidanlar açısından zengindir. Eğer konserve yerine taze ton balığı da kullanırsanız, alacağınız omega-3 yağlarında da artış olacaktır. Yeşil fasulyeler de flavanoid takviyesi yaparak, vücudu kalp hastalıklarına karşı korurlar. Ancak çok fazla salata sosu ve ançüez bu salatanın olumsuz yanları.

Domates, avokado ve mozzarellalı salata
Zeytinyağı da içeren 250 gr’lık bir kapta 425 kalori ve 37 gr yağ bulunur.

İçerdiği zeytinyağı nedeniyle, günlük olarak önerilen yağ miktarının yarısını sadece 250 gr yiyerek alabilirsiniz. Ancak zeytinyağı ve avokadoda bulunan yağlar doymamış yağ olduğundan, şanslısınız. Ayrıca günlük olarak almanız önerilen E vitamininin yüzde 50’sini de bu salatayla alabilirsiniz. Domateste antioksidanlar, mozzarellada ise bol miktarda kalsiyum bulunur. Ekmekle yendiğinde dengeli bir öğün olacaktır.

Yunan salatası
250 gr’lık bir kapta 232 kalori ve 19 gr yağ bulunur.

Beyaz peynirde bol miktarda kalsiyum bulunur ve diğer peynirlere oranla da içerdiği yağ miktarı daha azdır. Ancak sos, bu salatanın da zayıf tarafıdır. Kırmızı soğan da koyarsanız, antioksidanlar açısından daha zengin olur. Zeytinlerin her biri 10 kaloridir ve doymamış yağ içerir. Ancak çok tuzludur. Bu nedenle dikkatli tüketilmeleri önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir