Hangi spor Tercih edilmeli

Sporun iyisi kötüsü yok ama belki de bazı dalları, amaçlarınıza daha çok hitap ediyordur. Farklı sporların farklı miktarda kalori yakması da cabası…

Egzersizi hayatınıza alacaksanız, belirlemeniz gereken bir şey var. O da amaç. Çünkü her spor, farklı alanlarda yarar sağlar. Mesela bazı egzersizler, daha çok yağ yakarken, bazıları da kalbiniz ya da kaslarınız için daha yararlı olabilir.

Egzersiz sırasında yağ yakılması, vücut ağırlığı, çalışma yoğunluğu ve metabolizma gibi pek çok faktöre dayanır. İşte farklı egzersizler ve bu egzersizlerle bir saatte yakabileceğiniz kalori miktarları:

Yürüyüş:
Yürüyüş hem başlangıç seviyesindekiler, hem de ileri seviyedekiler için iyi bir egzersizdir. Çalışmadan en iyi verimi elde etmek için, sabahları bir saat boyunca orta hızda yürüyün. En iyi sonucu almak için, nabzınızı, maksimum kalp atışınızın yüzde 70’ine denk gelen değerde tutun (Maksimum kalp atış hızı, 220’den yaşınız çıkarılınca geriye kalandır). Baldırlar, üst ön ve arka bacak kasları, yürüyüşle iyice çalıştırılmış olur. Ayrıca ısınma için de iyi bir egzersizdir. Bir saatlik seri bir yürüyüşle 300 kalori yakabilirsiniz.

Koşu:
Koşu, kardiyovasküler açıdan son derece yararlı bir spordur. Aynı zamanda, yağ yakma açısından da oldukça iyi bir yoldur. Ancak sık yapılan ve uzun süreli ve hızlı koşu, yağsız kas dokusunda kayba yol açabilir ve bu da sık incinmelere sebep olur. Baldırlar, üst ön ve arka bacak kasları en çok çalıştırılan kaslardır. Ortalama hızda bir saat koşarsanız, 760 kalori yakabilirsiniz.

Bisiklet:
Bisiklet de gene koşu gibi, hem yağ yakma, hem de kardiyovasküler açıdan son derece yararlıdır. Eklemleri çok yormaz, bacak kaslarını, özellikle de baldır ve üst ön bacak kaslarını çalıştırır. Eğimli bir güzergâh tercih ederek, çalışmanızı daha zorlu hale getirebilirsiniz. Bir saat boyunca, ortalama hızda bisiklet kullanmak size yaklaşık 530 kalori kaybettirir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir