İstenmeyen Tüylere Karşı Epilasyon Yöntemleri

Kadınlar hayatları boyunca istenmeyen tüylerinden kurtulmaya yönelik çok çeşitli epilasyon yöntemlerini deneyerek çeşitli çözümler bulmaya çalışmışlardır. Bazı yöntemler kesin sonuçlar sağlamakla birlikte bazı yöntemler geçici çözümlerle kısa süreli rahatlık sağlamaktadır. Kadınlar tarafından kullanılan epilasyon yöntemlerini sizin için bir araya getirdik.

Lazer cihazları
Günümüzde en sık kullanılan epilasyon yöntemi lazer cihazlarıdır. Lazer cihazları Diode, alexandrite ve nd: yag olarak üç tiptir. Uzman kişi tarafından kıl yapısına ve ten rengine göre uygun olan lazer cihazlarından biri seçilmektedir. Lazer cihazları genellikle kalıcı olarak istenmeyen tüylerin büyük bir bölümünden kurtulmayı sağlamaktadır.

IPL
Intense Pulset Light (IPL) cihazları lazer ışığı vermezler. Etkinliği hala tartışılan IPL ince tüylerde iyi sonuçlar verebilmektedir. IPL’ i bir nevi modern ağda olarak görüp yaptıran kadınlar da bulunmaktadır.

İğneli epilasyon
En eski epilasyon yöntemlerinden biridir. Her kıl köküne tek tek iğne ile girildiği için biraz zahmetli olmakla birlikte en etkili epilasyon yöntemlerinden biridir. Uzun süreli uygulama gerektirmesi biraz zorlayıcı olsa da nihayetinde tüylerden kalıcı olarak kurtulmayı sağladığı için hala çok tercih edilmektedir. Kaşlar hariç vücutta tüm bölgelere uygulanabilmektedir.

Ağda
Bilinen en eski epilasyon yöntemlerinden biridir. Şekerli ağda içerisinde bulunan şeker dolayısıyla kıl köklerini beslediği için kullanımı son derece azalmıştır. Şekerli ağdanın yerinin sir ağda dediğimiz çam ağacı reçinesinden imal edilen bir ağda çeşidi almıştır. Sir ağda sadece kıllara yapıştığı için hissedilen acı hissi şekerli ağdaya oranla daha düşüktür. Daha uzun süre kılların çıkışını engellemesi nedeniyle şekerli ağdadan daha çok tercih edilmektedir. Batıklara yol açması ağdanın en kötü tarafıdır.

Jilet
En kolay epilasyon yöntemlerinden biridir. Ancak kıllar kökünden alınmadığı için zamanla sertleşmekte ve çoğalmaktadırlar. Hızlı olmasına rağmen güzel ve pürüzsüz bir görüntü sağlamadığı için acil durumlar dışında pek rağbet gören bir yöntem değildir.

Epilatör
Teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte epilatör kullanan kadınların sayısı hızla artmaktadır. Diğer epilasyon yöntemlerine sağlık açısından güvenemeyen kadınlar bu cihazları tercih etmektedirler. Acıyı azaltmaya yönelik çeşitli yenilikler yapan bu makineler, rahatlıkları ve kolay taşınabilir oldukları için rağbet görmektedirler. Tüyleri en kısa boyutlarında bile kökünden alabildikleri için uzun süre temiz bir görünüm elde edilebilmektedir. Tek kötü tarafları zaman zaman batıklara yol açabiliyor olmalarıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir