İyi Kolesterol HDL

Kalp ve damar hastalıklarından korunmak için kolesterol düzeyi son derece önemlidir. Kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL’nin oldukça düşük düzeyde olması gerekirken, iyi kolesterol olarak adlandırılan HDL’nin de yüksek olması gerekmektedir.
Tabii ki, iyi kolesterol hdl yüksek olması gerekirken, bu yüksekliğin belirli sınırlar dahilinde olması gerekmektedir. İyi kolesterol de olsa kolesterol değerlerin yüksek olması toplam kolesterol miktarını yükselteceği için istenmeyen sağlık sorunları da yaşanabilmektedir. Bu nedenle hdl değerinin belirli bir yükseklikte olması gerektiği gibi belirli bir değerin de altında olması gerekmektedir. Bu değerler de erkekler için 40 mgr, kadınlar için de 50 mgr olarak belirlenmektedir. Kadınlık hormonu olan östrojen hdl değerini yükseltmekte, ldl değerini ise düşürmektedir. Bu nedenle menopoza giren kadınların kolesterol konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir. Eğer ailede kalp ve damar hastalıklarına dair genetik bir yatkınlık söz konusuysa, risk mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

İyi kolesterol hdl kanda biriken fazla kolesterolün sindirim sistemi ile vücuttan atılması için karaciğere gönderilmesini sağlamaktadır. Yani kolesterolün damarlarda birikmesini engellemektedir. Karaciğere gönderilen kötü kolesterol safra yoluyla vücuttan atılmaktadır. Vücuttaki HDL düzeyini arttırmak için dikkat edilebilecek belli başlı noktalar bulunmaktadır. Bunun için öncelikle yapılabilecek olan şey sağlıklı olunan kiloda kalmak olacaktır. Eğer fazla kilonuz varsa, düzenli beslenme ve spor yardımıyla fazla kilolarınızdan kurtulabilir ve böylece HDL düzeyinizi arttırabilirsiniz. Haftada 5 gün boyunca, günde 30 dakika yapacağınız egzersizlerle hem HDL düzeyinizi arttırabilirsiniz. Bunun için çok yorucu ve yoğun egzersizler yapılmasına gerek yoktur. Tempolu yürüyüş, bu konuda son derece ideal bir egzersizdir.

Haftada en az 2 öğün balık tüketimi iyi kolesterol hdl düzeyini arttırmaktadır. Somon, sardalye, uskumru gibi yağlı balıklar, içeriğinde yüksek miktarda Omega 3 barındırdığı için HDL düzeyini yükseltmektedir. Balık dışında da Omega 3 yönünden zengin olan ceviz ve keten tohumu da sık sık tüketilmelidir. Kilo vermek için düşük yağlı diyetlerden de uzak durmalısınız. Düşük yağlı diyetler, vitamin emilimini engellediği için tavsiye edilmez. Bununla birlikte trans yağların da tüketilmemesi iyi kolesterol hdl düzeyi için son derece önemlidir. Margarin, kızartma, çörek ve kurabiye türevlerinin tüketilmemesi gerekmektedir. İyi kolesterol düzeyini arttırmak için zeytinyağı, avokado ve fındık yağı tüketilmelidir. Bu yağlar her ne kadar yararlı olsa da aşırı tüketilmesi de zararlı olacaktır. Bu nedenle bu yağların aşırı tüketilmemesi gerekmektedir. Beyaz şeker ve beyaz undan uzak durmak da kolesterol düzeyi için önemlidir. Beyaz un ve beyaz şeker yerine kepekli, yulaflı, çavdarlı unları tercih edebilir, esmer şeker tüketebilirsiniz.

İyi kolesterol hdl için baklagiller, taze meyve ve sebzeler, tam tahıllı lif yönünden zengin olan gıdalar tüketilmelidir. Aynı zamanda D vitamini açısından zengin olan yumurta, süt, somon ve ton balığı da sık sık tüketilmelidir. Bol bol güneş ışığı almaya özen göstermelisiniz. HDL oranını yükselten kromun da çok tüketilmesi gerekmektedir. Balık, deniz ürünleri, elma, kuru erik ve mantar da krom açısından zengin olan besinlerdir. İyi kolesterol hdl yükseltmek için fındık tüketimi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir