Kadın ve Erkek Eşit Midir

Kadın-erkek eşit mi? Yüzyıllardır süregelen bir tartışma konusu olmalı. Cevaplar subjektif olduğu sürece yüzyıllardır tartışılacak gibi görünüyor. Aslında buna objektif olmakta mümkün olmuyor. Bay-bayan elbette kendi açısından bakacak ve kendisine göre yorumlayacak. Asırlar öncesine dönecek olursak erkek çalışır, kadın ev işlerini yapar çocuklara bakardı. Kadının öncelikli görevi çamaşır, bulaşık, çocuk vb. işlerdi.

Günümüze bakacak olursak kadın bu işleri de yine yapıyor fakat bunun yanında işte de çalışıyor. Belki de çalışmak zorunda kalıyor. Şu nokta var ki kadın çalışsa da erkeğin yükü azalmıyor. Günümüz şartları hem kadının hem erkeğin çalışmasını zorunlu kılıyor. Sanırım denilebilecek en doğru söz kadın-erkek eşit değildir, farklıdır. Yaratılış, ruh hali, biçim hatta kromozomlarının bile farklı olduğu iki canlıya eşit, aynı gibi kelimeler takmak doğru olmasa gerek. Kadın ile erkeği eşit görmekten ziyade onları birbirini tamamlayan iki parça gibi de görmek mümkündür.

İnsanlar egolarını tatmin etmek için bizim cinsimiz daha üstün, kadın-erkek nasıl eşit olabilir gibi sözlerden ötürü kadın ve erkek eşit haklara sahip mi? Kadın ve erkek eşit özgürlükte mi? Veya kadın-erkek eşit haklara ve özgürlüklere sahip olmalı mı gibi tartışmalar daha doğru olacaktır. Sonuç olarak bir konuda eşitlik olması için fıtrat olarakta, vazife olarakta iki tarafın aynı olması gerekir. Egolarımız veya feministliği bir kenara bırakarak kadın ve erkeğin haklar açısından eşit vazife açısından ise eşit olmasının mümkün olmadığını söyleyebiliriz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir