Kadınlarda Cinsel Sorunlar

Kadınlarda yaşanan cinsel sorunların sadece %1’i bedensel kaynaklı olup neredeyse tamamı psikolojik ve zihinsel kaynaklıdır. Cinsel problemlerin tedavisi mümkündür ve vardır ancak hastaların çoğu bu sorunları görmezden gelir, tedavi hakkında tabuları olabilir, türlü nedenlerle tedaviden kaçabilir ya da sorunlarından hiç haberdar olmayabilirler. Yanlış bilgi ve bilgilendirme ile kötü bir cinsel geçmiş (istismar vs. gibi) de bu problemlerin altında yatan sebeptir. Kadınlarda en sık görülen cinsel sorunlar şunlardır:

Vajinismus (İlişkiye girememe),

Cinsel isteksizlik,

Orgazm olamama,

Cinsel tiksinti.

Bunların yanı sıra aşırı cinsel istek ve doyumsuzluk da yaşanabilir. Cinsel korku ve endişeler de söz konusu olabilir. Kadınlarda orgazm olamamak da ilişkiyi etkileyen önemli bir faktördür. Hatta bazen kadınlar kendilerini zorlar ve mecbur hissedip orgazm taklidi yapabilir. Bunun için de ayrıca tedavi görülebilir. Anorgazmi sorunu kadınlarda ciddi psikolojik sorunlara da neden olabilir. Orgazm olamama cinsel soğukluğa, depresyona, cinsel isteksizliğe, uyarılmaya, evliliğe etki eder. Orgazm olamamanın birkaç nedeni olabilir. Sosyokültürel yapı, çevre etkisi ve baskılar, yanlış bilinçlendirme, yanlış bilgi, korku, endişe, vajinada şekil bozukluğu, vajina darlığı, kısıtlama ve yasaklamalar, erkekte erken ya da aşırı boşalma ve sertleşme sorunlarıdır.

Orgazm olamamanın diğer nedenleri hamile kalma korkusu, kendini geri çekme, erkek tarafından reddedilme korkusu, vajinaya zarar gelme korkusu, erkeğe karşı düşmanca tavırlar, cinsel dürtülere karşı kendini suçlu hissetme ve aşırı bağnaz fikirlerdir. Psikiyatri ilaçlarının kullanımı, diyabet, alkolizm ve nörolojik bozukluklar da cinsel isteksizlik ve işlevsizliğe sebep olabilir.

Kadınlarda cinsel bozukluk ve şikâyetlerin tedavisinde kullanılan yöntemler, östrojen yerine koyma tedavisi, hormon replasman terapisi, metil testosteron, klitoris ve vajina kaslarını gevşetme, vajinada estetik müdahale, sildenafil (Viagra) hapı tedavisi, kas gevşeten L-arjinin tedavisi, cinsel fonksiyon bozukluğunu onaran fentolamin tedavisi, apomorfin tedavisi, hormon ilaçları ve doğal tedavi yöntemleri kullanılabilir. Kadınlar cinsel ilişki sırasında sancılı ve aşırı ağrı çekebilir. Menopoz öncesi sonrası, gebelik sırasında ve sonrasında ağrı da yaşanabilir. Kendilerini yetersiz gören, eşine göre daha geride duran kadınlarda toplumsal ve ailevi bilinçaltı oluşabiliyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir