Kalıcı ve kesin kilo nasıl verebilirim

Kilo vermek kolay mıdır?

Zayıflama konusu her zaman üzerinde çok konuşulan konulardan birisi olmuştur. Bir çok sitede kilo verme yöntemleri konusunda yüzlerce yazıya rastlamamız mümkün. En çabuk kilo nasıl verilir?En kalıcı kilo nasıl verilir?Etkili diyet nasıl yapılır? Şeklinde bir çok konuyu da sitemizde bulabilir okuyabilirsiniz. Özellikle yaz aylarının gelmesiyle, tatile çıkacak kişiler(özellikle de bayanlar) zayıflama konusunda bilgi sahibi olmak istiyorlar. Aslında büyük yanlış bu noktada başlıyor. Özellikle yaz ayının gelmesiyle diyet yapmaya kalkışan kişiler sağlığını kaybedebilirler. Kilo verme işini bir sürece yayarak gerçekleştirmek daha mantıklı olacaktır. Kışın sporsuz bir yaşam sürdürüp yazın gelmesiyle diyet ve spora başlayan kişiler yanlış bir yaklaşım içinde olduklarını belirtelim.

Zayıflama konusunda şimdi asıl yapılması gerekenleri vurgulayalım. Öncelikle kısır döngü içinde dolanmamalı sonuca götürücü çalışmalar yapılmalıdır. Sağlıklı beslenmek ve sporlu yaşamı belirli bir zaman dilimi içerisinde değil de hayatın merkezi haline getirmeliyiz. Hayatınızda yapacağınız en önemli değişiklik beslenme alışkınlıklarının düzenlenmesidir. Bu alışkanlığa göre hayatınızı yeni düzene sokmak yararınıza olacaktır. Fakat yılların alışkanlığı olan beslenme alışkanlığını değiştirmek sanıldığı kadar kolay değil. Bu değişikliği 1-2 günlüğüne, haftalığına ya da aylığına değiştirmiyorsunuz. Hayatınızın geri kalan süresini bu şekilde organize etmelisiniz. Bu süreçte en kritik nokta bu karar sürecidir. Bu kararı verdikten sonra işin yarısından çoğunu halletmişsiniz demektir.

Her kişi özellikle bayanlar hayatında diyet yapmıştır muhakkak. Bu süreçte karamsarlığa düşmemeli kilo verme sürecinden ayrılmamalısınız. Ben kilo veremiyorum, ne yapsam boş, bünyem yavaş çalışıyor gibi boş cümlelerin arkasına gizlenmeniz zararınıza olacaktır. Bu noktada karar sizin. Hayatınızın geri kalanını kilolu ve sağlıktan yoksun bir şekilde devam ettirmek ya da spor yaparak hastalıktan uzak kilosuz bir yaşam sürdürmek Hangisini tercih ederdiniz. Cevabınızı duyuyor gibiyim.

Yazımızın bu kısmından zorlu bir süreç olan kilo verme serüveninde çok işinize yarayacak olan birkaç ana püf noktasından bahsetmek istiyorum. Her insan belli şeyleri yaparak kilo verebilir.

İnsan Neden Kilo Alır

Kilo vermeye karar vermek işin başlangıcı olarak kabul edilir. Bundan sonraki aşama vücudunuzu tanımanız olacaktır. Kendinizi ve vücudunuzu tanımanın en iyi yolu da diyetisyen yardımı almaktır. Kilosu olan bir çok kişiye sorduğunuzda yemek yemeyi acıkma sonrası bir aktivite olarak açıklamayacaktır. Birçok kişi psikolojik olarak yemek yemekte, kiloların birçoğu da bu şekilde oluşmaktadır. Ayrıca hazır gıda tüketimi de kilo almada önemli yer tutmaktadır. Hazır gıdalar vücuda zararının çok olmasının yanında, şeker oranının çok yüksek olmasından dolayı da aşırı kilo yapabilmektedir. Kilo almaların sebepleri arasında en çok göze batanlardan birisi de sporsuz yaşam veya hareketsiz çalışma koşullarıdır. Hafta içi hareketsiz bir ortamda sabahtan akşama kadar durup, hafta sonu da hafta içinin yorgunluğunu çıkarmak için evde zaman geçiren kişiler, kilo almaya çok elverişli olurlar.

Diğer tüm bunların yanında kilo almaya neden olan bir takım farklı faktörler olabilir. Bunlar arasında genetik nedenler, kullanılan ilaçlar, geçirilen hastalıklar, hormonların düzensiz çalışması bunlardan bazılarıdır.

Kişinin kendisini kilo vermeye hazır etmesini ilk aşama olarak söylemiştik. Kendinizi bu duruma ne kadar hazır ederseniz gerek diyet gerekse spor konusunda çok iyi bir şekilde motive olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca diyet ve spora bağlı olarak vereceğiniz kilolar daha fazla mutlu olmanızı sağlayacak ve işe 4 kolla sarılmanıza olanak teşkil edecektir.

Kilo verme aşamasında işinize yarayacak altın değerinde öğütler.

 • Günde en az 2-3 litre su tüketmek tok durmanızı sağlayacağından kilo vermenize yardım edecektir.
 • Şekerleri işlenmiş gıdalardan değil meyvelerden almaya özen gösterin. O yüzden muhakkak her gün meyve yiyin.
 • Her gün süt ürünleri yemek metabolizmanızın hızlı çalışmasını sağlayacağından kilo verme sürecinde çok önemlidir.
 • Üç beyaz olan un,tuz,şekerden uzak durun. En çok kilo almaya neden olan gıdalar bunlardır.
 • Eti az yemeye çalışın, eğer yiyorsanız da ızgara şeklinde tüketmeye özen gösterin.
 • Ot ürünlerini bol bol tüketin.(Dere otu, maydonoz,roko,kuzu kulağı,keten,fasülye, kenevir vs.)
 • Her gün muhakkak kahvaltı yapın. Kahvaltı yapınca metabolizma daha hızlı çalışacağından kilo verme de daha hızlı olacaktır.
 • Ayrıca öğün atlanmamalı. Günde en az 3 defa yemek yenmelidir.
 • Sebzeleri mevsiminde yenmeli, hormonlu besinlerden kaçınmaya özen gösterin.
 • Beyaz ekmek yerine tam buğday ya da kara buğday ekmeği yemeye özen gösterin.
 • Yağ tüketimi de bu süreçte çok önemlidir. Genelde doğal ürünleri tercih etmenizin yanı sıra halis zeytinyağı kullanmayı tercih edin.
 • Margarinlerden kesinlikle uzak durun.
 • Haftada yarım saatten az olmamak koşuluyla en az 3 defa egzersiz yapmak. Vücudunuzu iyi analiz etmeli vücudu aşırı zorlanmadan icra etmelisiniz.
 • Eğer mümkünde öğle arasında yarım saat uyumak metabolizmanın hızlı çalışması aşamasında çok önemlidir.
 • Acıkmadan asla sofraya oturmayın. Eğer dayanamıyorsanız da meyve tüketmeye özen gösterin.
 • Yemeğe oturmadan 15 dakika önce 1-2 bardak su içmeniz tokluk seviyesine erke ulaşmanızı sağlayacağından önemlidir.
 • Midenizi yerken tam doldurmamalı, bir kısmını suyla bir kısmını da havayla doldurmanız gerekmektedir.

Diyet sitelerinde bir çok diyet türüne rastlamak mümkün. Fakat bunlarından hangilerinin sizin bünyenize uygun olduğuna karar vermek gerekmektedir. Bunu da diyetisyen eşliğinde karar vermelisiniz. Kendi başınıza vereceğiniz karar daha uzun zamanda sonuca ulaşmanıza neden olabilir. Hangi diyet programının uygulanması aşamasında kan sonuçlarının yanında , alışkanlıkların da önemi var. Mesela tatlıya asla hayır diyemeyen bir kişiyseniz ona göre bir diyet türü uygulamakta fayda var.

Yazımınız bu aşamasında ise diyete karar vermenin ve başlamanın sonucunda , diyete karşı dirayet. Yani karar verilen diyet programına ne kadar bağlısınız. En zor aşama da bu olsa gerek. Gerçekten bütün alışkanlıklarınızdan kurtularak, izin verilen şeylerin dışında bir şey yememek sinir bozucu ve yorucu olsa gerek. Burada işe yarayan ve en çok kullanılan yöntem ise “ödül yöntemi”dir. Yani bir hafta boyunca uygulanan diyet programına harfiyan uydunuz. Eğer durum böyleyse canınızın çektiği bir şeyle kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Böylece moraliniz yerine gelecek ve motivasyonunuzun artmasını sağlayacaktır. Fakat abartmamak gerekiyor. Ödülün de ölçülü olması gerek. Örneğin bir parça çikolata veya 1 kaşık dondurma gibi.

Kilo verirken acele etmeyin ve sabırlı olun
Evet acele etmeyin ve sabırlı olun. Karamsarlığa kapılmayın. “Acaba neden kilo veremiyorum” diye düşünmeyin.Her insanın metabolizması birbirinden farklıdır. Bazı metabolizmalar daha kolay kilo verebilirken bazılar da daha zor verebilir. Zor kilo veren metabolizmalar canını sıkmamalı, sabırla verilen diyet programına uymaya gayret etmelidir. Metabolizmanın kritik noktası bulunmaktadır. Yani vücut belli bir süre kilo vermeye karşı inat etmekte ama belli bir zaman sonra pes etmektedir. Burada size söyleyeceğimiz en önemli kilit nokta “ sabırlı olmak”tır.

Diyetinizi bitirdiniz ve ulaşmak istediğiniz kiloya ulaştınız diyelim. Eğer istediğim noktaya ulaştım artık istediğim gibi yiyebilirim şeklinden bir yanlışa kapılırsanız verdiğiniz kiloları misliyle geri alırsınız. Eğer emekleriniz boşa gitmemesini istiyorsanız değiştirdiğiniz hayat felsefesini devam ettirmelisiniz. Sporu yine haftada en az 3 kez yapmalı. Yemek yerken aşırılığa kaçmamaya da özen göstermelisiniz.

Sizlere kalıcı kilo verme yollarınız anlatmaya çalıştık. Sabır,özen ve gayretle sonuca ulaşacağınızı umuyor hepinize bol sağlıklı günler diliyoruz. Yazımızı aşağıda bulunan facebook,twitter ya da google sosyal medya paylaşım ikonlarıyla paylaşabilir bize de destek olabilirsiniz. Ya da aşağıda bulunan yere yorum yapabilir sorularınız varsa yine aynı yerden sorabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir