Kanser tanısında Kuantum umudu

Metrenin milyarda biri olarak karşımıza çıkmakta olan nano dünyada yapılan bilimsel çalışmalar kansere kanser tedavisi için umut oldu.

 

Ülkemizde Kalkınma Bakanlığının desteği ile gelişmiş laboratuarlar oluşturuldu. Bunlardan birinde de kimyasal nanoteknolojik araştırmalar yapılmaktadır. İzmir Yüksek Teknoloji Enst.de gelişen laboratuarlarda 4 atom bileşenli kuantum noktaları üretildi. Bu kuantumlarla birçok kanser teşhisi konulmaya çalışılıyor. İYYE Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar Özçelik yaptığı açıklamada banknottan cep telefonuna kadar hayatın birçok alanında yer alan nanoteknolojide ulusal teknolojinin geliştirilmesi amacıyla birçok laboratuar açıldığını belirtti. Özçelik dünyada bugüne kadar sadece 3 atom bileşenine sahip kuantum noktalar üretildiğine ve yaptıkları çalışmalar sırasında 4 atom bileşenli kuantum noktalar ürettiklerini belirtti. Atom bileşenleri artması kuantum bileşenlere birçok yenilik katıyor. Bu yol ile sağlık, enerji, savunma, görüntüleme ve petrokimyada değişimler üzerinde çalışılıyor.

Geliştirilen kuantum noktalarının sağlık ve LED ekran teknolojilerine uygulanabilmesi için çalışmalar yapılıyor. Saç kılının binde biri olan bu noktalar kanser hastalığının teşhisinde de kullanılabilecek. Akciğer kanseri gibi birçok kanser türünün teşhisinde zorlanılıyor. Kanserli hücreler yayıldıktan sonra ise hasta için çok geç olabiliyor. Bu yüzden kuantum noktalarının geliştirilmesi çok önemlidir.

Kuantum noktalarının sayesinde kanserli virüs daha birkaç hücre boyutunda iken tespit edilebilecek. Böylece kanser vakaları ilerlemeden hastalığın tedavisine başlanabilecek. Kanser hastalığında erken teşhis çok önemlidir. Henüz daha işin başlangıcında olunsa da ilerletildiği zaman kanser hastalığı için bir mucize olacak kuantum şuan kanserli hücreler ile sağlıklı hücreler karşılaştırılarak deneyler yapılıyor. Bu ilk aşamada ön çalışmalar olumlu sonuç veriyor. Bu çalışmalardan sonra ise tıp fakültesinden bilim insanları ile hayvan deneyleri ve daha sonrasında insan deneylerine geçilecek.  Amaçları ise 5 yıllık bir sürede kuantum taneciklerinin kanser tanısı kitlelerinde veya görüntülenme sistemlerinde kullanılmasıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir